Wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego oraz wzrostem aktywności mieszkańców i turystów, policjanci z Jeleniej Góry wznowili służbę w patrolach rowerowych. Ich obecność ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym region, zwłaszcza w miejscach, gdzie radiowóz nie ma dostępu. Policjanci będą patrolować obszary rekreacyjne i turystyczne, docierając tam szybciej niż piesze patrole. Dzięki temu będą mogli skuteczniej zadbać o bezpieczeństwo osób spędzających czas na świeżym powietrzu. Rower jest codziennie wykorzystywany przez funkcjonariuszy do patrolowania, a także sprawdza się w działaniach profilaktycznych.
Oficjalne rozpoczęcie policyjnych patroli rowerowych miało miejsce w sobotę, 9 maja. Funkcjonariusze będą najczęściej pełnić służbę w weekendy oraz w czasie zwiększonego ruchu turystycznego.
Podczas inauguracji patroli, policjanci uczestniczyli w międzynarodowym wyścigu MTB Bike Maraton Harrachov – Szklarska Poręba – Jakuszyce, który był pierwszym polsko-czeskim wyścigiem MTB w kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej UCI, a także w Pucharze Polski i Pucharze Czech MTB. Wyścig rozpoczął się na stadionie zimowym w Harrachowie, a meta znajdowała się na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie.
Obecność patroli rowerowych przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców oraz turystów. Policjanci na rowerach są bardziej mobilni, co umożliwia im szybkie dotarcie do lokalizacji, gdzie radiowozów nie można wprowadzić, takich jak parki, skwery czy wąskie uliczki. Dzięki temu mogą sprawniej reagować na zgłoszenia i zapobiegać naruszeniom porządku publicznego.
Patrole rowerowe sprzyjają także nawiązaniu bliższych relacji między funkcjonariuszami a lokalną społecznością, co przyczynia się do budowania zaufania oraz poprawy komunikacji pomiędzy policją a obywatelami. Widoczna obecność policjantów ma również działanie prewencyjne, co może odstraszać potencjalnych sprawców przestępstw.
Do głównych zadań policjantów w patrolach rowerowych należy zapobieganie naruszeniom porządku publicznego, przeciwdziałanie przestępstwom oraz podejmowanie interwencji wobec osób łamiących prawo. Podczas pierwszej służby zwracali szczególną uwagę na wykroczenia wpływające na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego oraz wydarzenia sportowego.